Tasarruflu ve doğru klima kullanmak için püf noktaları!

  • Haziran 10, 2015
  • Genel
  • Yorumlar Kapalı
Klima Bakimi

Amaca ve ihtiyaca göre bulunmakta olduğu mekanı konfor şartlarında tutan aygıtlara “klima” denir. Klimanızın ihtiyacınız olan rahatlığı sağmalası sizin elinizde.

Klima aletleri, mekanda ihtiyacınız olan konfor şartları meydana getirmek adına belirtilen 4 temel işlevi yerine getirmek ile mesuldurlar: Soğutma, Isıtma, Nem kontrolü ve Havanın değişimi

Dünyaca kabul edilmiş araştırmalara göre, insanlar belli bir sıcaklık ve nem aralığında ve pis olmayan havalı mekanlarda rahat etmektedirler. Bu seviye “Konfor Bölgesi” olarak tanımlanmıştır (nem %60 ila %30, sıcaklık yirmi ila yirmi yedi 0C). Sıcaklığın gerekli olduğundan çok veya az olmasının rahatsız edici olduğu açıktır. Ayrıca mekanın havası taze ve temiz olmalıdır, toz, duman, polen ve farklı zarar verici maddelerin filtrelenmesi ve kişinin farkına varamayacağı hızda ama temiz havayı getirip kirli havayı uzaklaştıracak hafif bir hava değişimi gerekmektedir. Günümüzde pek çok bireyin yaşamının önemli bir bölümü kapalı mekanlarda geçmektedir. Fuar, konferans, tiyatro, alışveriş merkezlerinin, sinema salonlarının, diskotek ve casinoların, pencereleri açılmayan yüksek yapıların v.b. yaşanabilir halde olması için klima kullanımı her geçen gün önem kazanmıştır.

Evlerde ve küçük işyerlerinde iklimlendirme cihazı kullanımının faydaları tartışılmazdır. İklimlendirme cihazı kullanılan ortamlar, iş gücü veriminde artış ve sağlıksız olmayan bir hayat sağlar. Bu bilgilerin ışığında klima bir ihtiyaçtır, insani şartlarda yaşam için bir gereksinim durumuna gelmiştir.

Sadece soğutma yapan cihazlar dış sıcaklığın yüksek olduğu günlerde kullanılarak içeride serin ve rutubetsiz ortamlar sağlarken soğutma ve ısıtma yapan (heat-pump) klima cihazları soğutmanın dışında kış aylarında konut ve iklimin şartlarına göre ısıtma ihtiyacını da  karşılayabilirler.

klima cihazı ile ısıtmanın yararı aynı miktar ısıtmayı  infrared ya da elektrikli ısıtıcılardan  daha düşük elektrik kullanarak yapmalarıdır. Bu aradaki fark tüketicinin aynı güç sarfiyatı ile dört kat daha çok sıcaklık elde edebilmesi anlamına gelmektedir.

İhtiyaçlar doğrultusunda şu biçimde çeşitlendirilirler:
Salon tipi, Yer-tavan tipi,Duvar tipi, Kanal / Gizli tavan tipi, Kaset tipi

Split klimalarda kullanıldığı ortamın nem alma, havayı temizleme, günlük/haftalık programlanabilme, uzaktan kumanda vb. özellikleri olan modeller de bulunmaktadır.

Tags:

Written by : admin