Tasarruflu ve doğru iklimlendirme cihazı kullanımı için ipuçları!

  • Haziran 05, 2015
  • Genel
  • Yorumlar Kapalı
Klima Kampanya

İhtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı rahatlık şartlarında tutmakta olan aygıtlara “klima” denilmektedir. İklimlendirme cihazınızın ihtiyacınız olan konforu vermesi elinizde.

İklimlendirme aletleri, her ortamda ihtiyacınız olan rahatlık koşulları meydana getirmek adına belirtilen dört esas işi yerine getirmekle sorumludurlar: Isıtma, Soğutma, Nem kontrolü ve Havanın değişimi

Dünya çapında kabul görmüş çalışmalara göre, kişiler belirli bir sıcaklık ve nem sevilerinde ve taze havalı ortamlarda rahat etmektedirler. Bu aralık “Konfor Bölgesi” ismiyle tanımlanmıştır (nem yüzde altmış ila %30, ısı yirmi ila yirmi yedi 0C). Sıcaklığın gerekli olduğundan çok veya az olması durumunda rahatsız edici olduğu açıktır. Bunların dışında ortamın havası taze ve temiz olmalıdır, toz, duman, polen ve diğer zarar verici maddelerin filtrelenmesi ve kişinin fark etmeyeceği hızda ama temiz havayı ulaştırıp pis havayı uzaklaştıracak az bir hava dolaşımı gereklidir. Bugün çok sayıda insanın hayatının mühim bir süresi açık olmayan mekanlarda geçmektedir. Konferans, tiyatro, fuar, alışveriş merkezlerinin, sinema salonlarının, diskotek ve casinoların, camları açılmayan çok katlı yapıların v.b. yaşanabilir şekilde tutulması için iklimlendirme cihazı kullanımı zaman geçtikçe önem kazanmıştır.

Evlerde ve ufak işyerlerinde klima kullanma alışkanlığının faydaları tartışılamaz. İklimlendirme cihazı kullanılan ortamlar, verimlilikte çoğalma ve sağlıklı bir hayat sağlamaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda klima cihazı bir lüks değil, insanca yaşam için bir ihtiyaç konumuna gelmiştir.

Bir klima cihazı yaz aylarında mekandaki yoğun ısıyı dışarıya atarak çiriyi serinletir. Bu sırada havada bulunan yoğun nemi alır, içeride gerekli olan hız ile hava dolaşımı sağlanır ve hava filtrelenir.

İhtiyaçlara göre şu şekilde çeşitlendirilirler:
Salon tipi, Yer-tavan tipi,Duvar tipi, Kaset tipi, Kanal / Gizli tavan tipi

Split iklimlendirme cihazlarında kullanıldığı ortamın nem alma, havayı temizleme, günlük/haftalık programlanabilme, uzaktan kumanda vb. özellikleri olan modeller de mevcuttur.

Written by : admin