Vrf Klima Cihazı Sistemi Nedir?

  • Eylül 18, 2015
  • Genel
  • Yorumlar Kapalı

VRF (Variable Refrigerant Flow) İngilizce dilde bir kısaltmadır Türkçede değişken debili iklimlendirme cihazı sistemleri manasına gelmektedir.

Sistem bilinen bir klima cihazı sisteminin geliştirilip daha verimli ve kullanışlı olarak birden fazla alanın iklimlendirilmesi hedefine ulaşabilmek için tasarlanmıştır. Sistem tekil veya modüler bir dış ünite ve buna bağlı olarak bir veya daha çok iç bölümün branşmanlar ve bakır boru vasıtasıyla birbirlerine bağlanması şeklinde düşünülebilir. Değişme özelliği gösteren debili bir sistem olmasıyla ihtiyaç olduğu kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan iç bölüme taşınarak ısıtma veya soğutmada kullanılması sağlanmaktadır. Gaz akışı inverter kompresör veya kompresörlerle iç ünitelere dağıtılarak, ortamların iklimlendirilmesi sağlanmaktadır.

VRV klima sistemleri enerji kullanımının ön planda olduğu alışveriş mekezleri, ofisler ve oteller tarafından kullanılıyor. Konut ve villalarda da VRV iklimlendirme cihazı sistemlerinin kullanımının önü açıldı. Esnek iç unite seçenekleri sayesinde (10 HP 0,8 HP aralıpğında) tüm mekanlara uyum sağlıyor (on üç modelde, seksen bir tarz iç ünite seçeneği). tasarlanmış olan sistemlerdir.

Written by : admin