Doğru ve tasarruflu klima kullanımı için püf noktaları!

  • Ağustos 04, 2015
  • Genel
  • Yorumlar Kapalı

İhtiyaca ve amaca göre bulunmakta olduğu ortamı konfor koşullarında tutmakta olan aygıtlara “klima” denir. İklimlendirme cihazınızın istediğiniz konforu vermesi sizin elinizde.

Klima aygıtları, her mekanda uygun rahatlık şartları oluşturmak adına aşağıda belirtilmekte olan 4 esas işlevi yerine getirmek ile sorumludurlar: Nem kontrolü, Havanın değişimi, Isıtma ve Soğutma

Dünyaca kabul görmüş çalışmalara göre, insanlar belirli bir sıcaklık ve nem aralığında ve temiz havalı ortamlarda rahat etmektedirler. Bu seviye “Konfor Bölgesi” ismiyle tanımlanmıştır (nem %60 ila yüzde otuz, ısı 20 ila yirmi yedi 0C). Sıcaklığın gerekli olduğundan çok veya az olmasının rahatsızlık verici olduğu kesindir. Nem seviyesinin düşük olmasının boğazda kuruluk, gözlerde yanma gibi rahatsızlıklara neden olmasının yanında, yüksek nem de terin buharlaşmamasına, bunaltıcı bir ısı hissedilmesine ve uyku arzusuna neden olur. Günümüzde bir çok bireyin yaşamının mühim bir bölümü kapalı olan ortamlarda geçmektedir. Bu ortamlar gerek barındırdıkları insan sayısı, gerekse hacim olarak geniş boyutlara ulaşmışlardır.

Konutlarda ve ufak işyerlerinde iklimlendirme cihazı kullanma alışkanlığının faydaları tartışılmazdır. Klimatize edilmiş mekanlar, iş gücü veriminde artış ve sağlıksız olmayan bir yaşam sağlamaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda İklimlendirme cihazı bir lüks değil, insani şartlarda yaşam için bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Yalnız soğutma yapan klimalar dış sıcaklığın çok olduğu aylarda kullanılarak mekan içinde serin ve rutubetsiz ortamlar sağlarken soğutma ve ısıtma yapan (heat-pump) cihazlar serinletmenin yanı sıra kış aylarında bine ve iklimin şartlarına göre ısıtma ihtiyacını da karşılayabilirler.

Klima ile ısı ihtiyacını karşılamanın faydası aynı miktar ısıtmayı infrared ya da elektrikli ısıtıcılardan daha az enerji harcayarak yapmalarıdır. Bu fark tüketicinin aynı güç sarfiyatı ile dört kat daha çok ısı elde edebilmesi anlamına gelir.

İhtiyaçlara göre şu şekilde çeşitlendirilirler:
Yer-tavan tipi, Salon tipi, Duvar tipi, Kanal / Gizli tavan tipi, Kaset tipi

Split klimalarda kullanıldığı mekanın nem alma, havayı temizleme, haftalık/günlük programlanabilme, kumanda vb. özelliklere sahip modeller de bulunmaktadır.

 

 

Written by : admin