Dogru olmayan sekilde iklimlendirme cihazi kullanimi hem cebe hem sagliga zarar!

  • Haziran 23, 2015
  • Genel
  • Yorumlar Kapalı
Klima ve Saglik

Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmamış olan, doğru seçilmeyen iklimlendirme cihazları astım rahatsızlığını da etkiletebilir, zatürreeye de sebep olabilir. Ama alacağınız bazı basit önlemler, boğucu yaz mevsimini konforlu bir şekilde geçirmenizi ve sağlıklı kalmanızı sağlayabilir!

Sıcak ve boğucu yaz aylarında klima cihazları, günlük hayatımızı çok fazla kolaylaştırabilir; hele de nem oranı yüksek bir iklimde yaşıyorsak! Klima cihazlarının esasında 2 önemli işlevi bulunuyor; havayı soğutmak ve havada bulunan nemi azaltmak.

İşte doğru kullanılmadığında klimanın sebep olması muhtemel rahatsızlıklar:

Kalbi Olanlar Dikkat! 
Dış ve iç çevre sıcaklıkları arasında bulunan ısı farklılığı altı dereceyi aşması, bulunduğunuz ortam ısısında ani gelişen yüksek oranda değişiklikler, önce solunum sistemi ve dolaşım sistemini etkiler. Kan damarlarında meydana gelen hızlı değişiklikler kendimizi iyi hissetmememize neden olmaktadır.

Lejyoner Hastalığından Korunun
Klima cihazının sebep olduğu lejyoner hastalığı, son derece tehlikeli olabilen bir zatürree çeşididir. Nemli, sıcak ortamlarda ve su bulunan yerlerde bulunabilen bir tür bakteri olan ‘legionella’ isimli bakteri bu rahatsızlığa sebep olur. Gerekli bakım yapılmayan iklimlendirme cihazı sistemlerine yerleşen ve çoğalan bu bakteri, klima tarafından içeriye dağılmaktadır. Bakteri barındıran bu havayla zatürree oluşur. Tipik olmayan (atipik) zatürree olarak da adlandırılır. İsminden de anlaşılacağı gibi belirtiler genel olarak tipik zatürreeden daha farklıdır. Ayrıca kas ve eklemlerde ağrı ve ardından ateşin yükselmesi gelişmektedir. İlerleyen zamanlarda nefes güçlüğü, göğüs ağrısı ve kanlı balgam görülebilir. 
Hastalık bazı kişilerde çok fazla agresif ve hızlı seyredebilir. Erken tanı, tedavi başarısını doğrudan etkilemektedir.

Klima cihazı Akciğeri De Var!
 Klima cihazı akciğeri, hasta bina sendromuna benzemekte olan bir rahatsızlıktır. Klimaların borularının kanallarının ve nemlendirici bölümlerinin mikroorganizmalarla kirlenmesi ve bu zararlı organizmaların odadaki havayı güçlü bir biçimde kirletmesinden kaynaklanır. Görülen belirtiler; titreme, kırgınlık, halsizlik, öksürük, nefes darlığı, bazen de bulantı, kusma, iştah kaybı ve ateştir.

Written by : admin