Binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Kuralı

  • Aralık 25, 2015
  • Genel
  • Yorumlar Kapalı

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapılan yapılarda mecburi şekilde alınan Enerji Kimlik Belgesinin var olan yapılar için de 2017 yılına desk alınması gerekecek.

Otomobil alırken göz önünde bulundurulan şeylerden biri de aracın yakıt tüketimi. Günden güne artan petrol ücretleri ile birlikte yakıt tüketiminin önemi arttı.Yakıt tasarrufu ileri olan araçlara yönelik talep arttıkça üreticiler de bu konudaki AR-GE çalışmalarını daha az yakıt harcayan ve alternatif enerjiler kullanan araçlar üzerinde çalışmaya başladılar. Tüketiciler aynı şeyi daha az enerji harcayarak yapan ürünler istedikçe üreticiler de mecburen buna ayak uyduruyorlar.

Yeni yapılar için iki sene evvel başlayan uygulama, 2017 senesinde mevcut binalar için de yürürlüğe sokulduğunda Enerji Kimlik Belgesi eksik bina ve dairelerin alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak. Süre sona erip her yapı için bu belge temin edildiğinde ise aynı araba ve beyaz eşyada olduğu gibi yapıların enerji sınıfları da tüketici için bir değerlendirme kriteri haline gelecek.

Enerji Kimlik Belgesi, mevcut binalar için Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca tarafından yetki verilmiş, bünyesinde enerji kimlik belgesi uzmanı istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık şirketlerince verilir.

Written by : admin